(Taurine) تائورین چیست؟

پودر سفید رنگ، با نام شیمیایی (2-آمینواتان سولفونیک اسید)، مشتقی از آمینواسید سیستئین بوده که در بسیاری از قسمت های بدن به خصوص چشم، مغز، قلب و حتی داخل عضله نیز یافت شده و فراوان ترین آمینواسید بعد از گلوتامین در بدن می باشد.

تائورین در تنظیم تعادل آب، میزان انرژی، ضربان قلب و همچنین انقباض عضلانی می تواند نقش داشته باشد.با آنکه بسیاری از آمینواسیدها در ساخت عضله نقش دارند، تائورین به طور مستقیم در ساخت عضله نقش نداشته و با آمینواسیدهای دیگر پیوندی بر قرار نمی کند، زیرا جزء 20 آمینواسید اصلی ساخت پروتئین نمی باشد.

حال این سوال در ذهن پیش می آید که این ترکیب با وجود نداشتن گروه کربوکسیل، آمینواسید محسوب می شود یا خیر؟

از آنجا که حاوی گروه سولفونات بوده و در زنجیره ی پروتئینی یافت می شود، لذا در زبان علمی به عنوان یک آمینواسید تعریف می گردد.بسیاری از مردم بر این عقیده هستند که تائورین با توجه به معنای آن در زبان لاتین (گاو وحشی) از ادرار گاو وحشی تهیه می شود. حال آنکه منبع تهیه تائورین از منابع غذایی به مانند گوشت، تخم مرغ، لبنیات و ماهی می باشد. (بادام حاوی تائورین نبوده ولی حاوی سیستئین و متیونین بوده که توسط بدن جهت ساخت تائورین مورد استفاده قرار می گیرند.)

تائورین
تائورین

نقش اصلی تائورین در بدن:

  • حفظ هیدراتاسیون و نیز تعادل الکترولیت ها در سلول های بدن
  • کمک به هضم با تشکیل نمک های صفراوی
  • ایجاد تعادل در انتقال مواد معدنی به درون سلول ها مانند کلسیم
  • کمک به فعالیت های اصلی چشم و سیستم عصب مرکزی
  • نقش آنتی اکسیدانی و تاثیر آن در تنظیم سیستم ایمنی بدن

مزایای تائورین:

شواهدی مبنی بر کاهش فشار خون با مصرف تائورین در بزرگسالان دیده شده است. مطالعات اخیر نشان می دهد که مکمل های تائورینی مورد استفاده در موش، در جلوگیری از افزایش وزن آنها در حین رژیم غذایی پرکالری و نیز کنترل قند خون موثر بوده.

مهم ترین کاربرد آن به عنوان یک مکمل، استفاده از آن در کنار کافئین در نوشیدنی های انرژی زا می باشند. اکثر نوشیدنی های انرژی زا حاوی حداقل 1 گرم تائورین می باشند. نتایج به دست آمده از مطالعات بر روی تائورین نشان داده که تائورین در کاهش خستگی عضلات و تنظیم دمای بدن، افزایش توانایی جهت تمرین و نیز بالا بردن قدرت تمرکز موثر است. در برخی مواقع به طور اشتباه از آن به عنوان یک محرک یاد می شود، حال آنکه نقش آن در مهار نورون های مربوط به انتقال هیجان (به مانند انتقال دهنده( GABA بوده و بیشتر نقش آرام بخشی دارد.

همچنین تائورین به عنوان یک مکمل، مزایای دیگری نیز دارد. تائورین با کراتین یک ویژگی مشترک دارد و باعث می شود تا میزان احتباس آب در عضلات بیشتر شده در نتیجه باعث افزایش حجم سلولی می شود لذا به عنوان یک حجم دهنده سلولی به مانند کراتین نیز عمل می کند. این بدان معنی است که آب را از اطراف سلول های عضلانی به درون آن منتقل کرده و حجم می دهد. با توجه به نقش حجم دهندگی آن، توسط عضله نگه داشته می شود و در افرادی که دچار گرفتگی عضلات می شوند، می تواند موثر باشد. در اینجا نقش تائورین در هموستاز کلسیم (ثابت نگاه داشتن مواد موجود در محیط داخلی بدن) روشن می شود. می تواند یون های کلسیم را تحت تاثیر خود قرار داده و در حفظ تعادل الکترولیتی موثر باشد.تا

تائورین مکمل انرژی زا
تائورین مکمل انرژی زا

تائورین و کارایی آن در ورزش:

تائورین به دلیل خصوصیات حجم دهندگی به سلول های عضلانی در مکمل های بدن سازی نیز کاربرد دارد. برخی ورزشکاران از تائورین جهت افزایش اثرات کراتین استفاده می کنند. این باور وجود دارد که حجم بالای آب داخل عضله، می تواند در عملکرد ورزشکار تاثیر گذار باشد. مطالعه ای در سال 2003 بر روی 11 مرد بین سنین 18 تا 20 انجام شد. از این افراد خواسته شد تا زمان احساس خستگی، رکاب بزنند (زمان رکاب زنی ثبت شد). بعد از آن از افراد خواسته شد تا به مدت 7 روز مکمل تائورین مصرف کنند، نتایج این مطالعه، نشان از افزایش حداکثر توانایی شخص در انتقال اکسیژن به سلول ها و نیز افزایش در زمان رکاب زنی بود.

دلایلی که مکمل تائورین توسط یک ورزشکار مورد استفاده قرار می گیرد:

  • بالا بردن سطح انتقال آب به درون سلول های عضلانی و احتباس بیشتر آب در آنها (به مانند کراتین)
  • افزایش سطح هوشیاری
  • افزایش قدرت پمپاژ خون توسط قلب
  • کاهش فشار خون- جلوگیری از دهیدراته شد.

میزان و زمان مصرف تائورین در ورزش:

مکمل تائورین تا 6 گرم در روز بررسی شده است. مصرف این مقدار، هیچ عارضه ای را نشان نمی دهد.مصرف 6 گرم تائورین به عنوان یک مکمل پیش از تمرین قابل استفاده می باشد.تائورین یک آمینواسید شرطی-ضروری بوده و کمبود آن در برخی نوزادان نارس، تبدیل سیستاتیون به سیستئین را مختل می کند. لذا به این دلیل به بسیاری از مکمل های کمکی اطفال جهت احتیاط اضافه می شود.

مقابله با دیابت

تائورین به کنترل قند خون کمک کرده و با بیماری دیابت مقابله می کند.

تحقیقات نشان داده مصرف مکمل های تائورین در طولانی مدت – بدون هیچ گونه تغییر در رژیم غذایی یا تمرینات ورزشی – سطح قند خون ناشتا در موش های صحرایی مبتلا به دیابت را کاهش داده است.

قند خون ناشتا برای سلامتی بسیار مهم است و بالا بودن آن از عوامل کلیدی ابتلا به دیابت نوع 2 و بسیاری از بیماری های مزمن دیگر می باشد.

جالب است بدانید افراد مبتلا به دیابت معمولا تائورین کمتری در بدن دارند و این شاخص دیگری است که نقش مهمی در ابتلا به این بیماری ایفا می کند اگرچه نیاز به تحقیقات بیشتری در این زمینه می باشد.

سلامت قلب

تائورین خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را کاهش می دهد.

تحقیقات نشان داده ارتباط نزدیکی بین بالا بودن سطح تائورین در بدن و کاهش قابل توجه نرخ مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی و همچنین کاهش سطح کلسترول و فشار خون بالا وجود دارد.

تائورین با کاهش مقاومت دیواره های عروق خونی به جریان خون و به حداقل رساندن ضربه های عصبی در مغز به کاهش فشار خون بالا کمک می کند.

در یک مطالعه دو هفته ای روی افراد مبتلا به دیابت مشخص شد مکمل های تائورین سختی عروق خونی را تا حد قابل توجهی کاهش داده و بدین ترتیب پمپاژ خون توسط قلب به سراسر بدن بهتر انجام می شود.نتایج مطالعه دیگری که روی افراد دارای اضافه وزن انجام شده نیز نشان داده مصرف روزانه 3 گرم تائورین به مدت 7 هفته به کاهش وزن و بهبود چند عامل خطرزای بیماری های قلبی کمک کرده است.به علاوه مکمل های تائورین به کاهش التهاب و ضخامت عروق خونی کمک می کنند و ترکیب همه این عوامل در کنار هم می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را تا حد زیادی کاهش می دهد.

#تائورین# فروش تائورین# تائورین چیست# نقش اصلی تائورین در بدن# مزایای تائورین# میزان و زمان مصرف تائورین در ورزش# فروش تائورین# فروش تائورین نوشابه انرژی زا
1400/6/27

صاحب نظر باشید !

با نظراتتان به بهبود عملکرد شرکت پرتو تجارت رادین کمک میکنید