آغاز و تاریخچه کاپوچینو

کاپوچینو اولین بار در قهوه خانه های وینی قرن هجدهم به عنوان “کاپوزینِر Kapuziner ” مورد استفاده قرار گرفت. یک تعریف از “کاپوزینر” در سال 1805 آن را به عنوان “قهوه ای با خامه و شکر” معرفی می کند و تعریف این نوشیدنی از سال 1850، “ادویه” را به دستور درست کردن آن اضافه می کند. در هر حالت، این نوشیدنی ها دارای رنگ قهوه ای مشابه جامعه ای بود که راهبان کاپوچین (“کاپوزین”) در وین می پوشیدند و نام آنها از اینجا سرچشمه می گیرد.

کاپوچینو چگونه کاپوچینو شد؟

در دهه 80 میلادی نوشیدنی جدید در آمریکا شهرت گرفت. ابتدا تنها رستوران ها و کافه های لاکچری محل سرو این نوشیدنی بودند اما رفته رفته وقتی محبوبیت آن به حد زیادی رسید، هیچکس نمی‌خواست لذت نوشیدن آن را از دست بدهد. نوشیدنی محبوب آن روزهای آمریکا، سال های سال بود که در ایتالیا رواج داشت. راهبان منطقه کاپوچین با کلاه های مخصوص و قهوه ای رنگشان، باعث شهرت این نوشیدنی شدند. ظاهر آن کلاه ها باعث شد نام این نوشیدنی کاپوچینو رقم بخورد که در اصل معنای آن کلاه کوچک است.

پایه‌ی اصلی این نوشیدنی، اسپرسو است. اولین بار در تاریخ 1901 میلادی بود که وسیله ای به نام اسپرسوساز اختراع شد تا روح بشر را پس از خستگی یک روز طولانی با یک لیوان کاپوچینو، تسلی ببخشد. این نوشیدنی روح تازه ای در پیکره‌ی بدن های خسته دمید. ایتالیایی هایی که می‌خواستند از شلوغی های دنیا فرار کنند، ساعت ها در قهوه خانه ها و کافی شاپ های مجهز به اسپرسوساز می‌نشستند و از خوردن این نوشیدنی لذت می‌بردند.

انواع کاپوچینو

 1. 1. کاپوچینوی سنتیاین

نوشیدنی با یک یا دو شات قهوه اسپرسو تهیه می شود ;که روی آن لایه های شیر فومی شده یا بخار زده شده قرار می گیرد.

 1. 2. خواص کاپوچینو سرد

این نوشیدنی همان کاپوچینو داغ است ; که به صورت سرد ارائه می شود. همچنین در ایتالیا به آن شیر سرد یا کف دار شده نیز اضافه می شود.

 1. 3. کاپوچینوی مرطوب

این نوع کاپوچینوی سبک یا کاپوچینوی کم رنگ نیز نامیده می شود. این نوشیدنی با استفاده از شیر داغ یا شیر کمتر فومی شده آماده می شود. یعنی شیر بیشتر در مقابل فوم شیر کمتر. این نوع کاپوچینو خامه ای و کرمی بوده و مزه رقیق دارد.

 1. 4. کاپوچینوی خشک

این نوشیدنی کاپوچینوی تلخ یا کاپوچینوی پررنگ نیز نامده می شود و حاوی میزان کمتری شیر در مقایسه با سایر انواع کاپوچینو است. و در مقابل فوم شیر بیشتری دارد.

 1. 5. کاپوچینوی طعم دار

این نوشیدنی در ایالات متحده بسیار محبوب است. شربت ها و طعم دهنده های خاصی به این نوع کاپوچینو اضافه می شود; تا طعم هایی مانند شکلات، وانیل، نعناع، کارامل، دارچین و تمشک حاصل شود.

مزیت های کاپوچینو

برای سلامتی نوشیدنی محبوب برخی از افراد کاپوچینو است، این نوشیدنی مزیت هایی مانند تحریک ذهن و هوشیاری روانی دارد.تحقیقات نشان می دهد ;مصرف زیاد این نوشیدنی ممکن است; منجر به افزایش دور کمر یا BMI شود.کاپوچینو خواص آنتی اکسیدانی دارد، که به پیشگیری از مشکلات پوستی و از دست دادنحافظه کمک می کند. مصرف قهوه یا چای بدون شکر یا شیر به کاهش وزن نیز کمک می کند.بیشتر افراد برای جلوگیری از چاق شدن قهوه یا چای تلخ مصرف می کنند. کاپوچینو همچنین احتمال بیماری های قلبی عروقی را کاهش می دهد.

 • از بیماری های قلبی پیشگیری می کند

قهوه سرشار از آنتی اکسیدان هایی مانند فلانوئیدها است، که مانع از اکسیداسیون کلسترول LDL شده و ازمشکلات قلبی پیشگیری می کند. مطالعات نشان می دهد قهوه به کاهش دادن احتمال مرگ زودرس در افراد مبتلا به دیابت و بیماری های قلبی کمک می کند.

 • احتمال سکته را کاهش می دهد

قهوه احتمال سکته را کاهش می دهد.این نوشیدنی باید بیشتر توسط زنان مصرف شود، زیرا احتمال سکته کردن در آنها زیاد است. مطالعات نشان می دهد افرادی که دو بار در روز قهوه مصرف می کنند 20 درصداحتمال سکته کمتر دارند.

 • از دیابت نوع 2 جلوگیری می کند

مصرف زیاد قهوه احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش می دهد زیرا بدن از انسولین خود حفاظت می کند. قهوه آنتی اکسیدان هایی دارد که از آسیب به بافت جلوگیری می کنند. مواد معدنی این نوشیدنی دراستفاده از انسولین به بدن کمک می کنند. مطالعات نشان می دهد، ترکیبات موجود در قهوه موجب مهار شدن پلی اتیل آمیلوئید می شود که نقش مهمی در ابتلا به دیابت دارد.

 • از آلزایمر پیشگیری می کند

قهوه حافظه کوتاه مدت را تقویت میکند. مطالعات نشان می دهد کافئین موجب تحریک توانایی شناختی می شود که نتیجه آن بهبود عملکردهای ذهنی است. همچنین احتمال ابتلا به زوال عقل را 65 درصد کاهش می دهد.

 • سنگ های صفرا را کاهش می دهد

مصرف متعادل قهوه احتمال ابتلا به سنگ صفرا را کاهش داده، و از آن پیشگیری می کند. کافئین چنین تاثیری دارد زیرا انقباض های صفرا را بهبود بخشیده و مانع از شکل گیری سنگ می شود.

 • به هضم غذا کمک می کند

یک فنجان قهوه در روز به هضم غذاکمک می کند.

 • احتمال ابتلا به سرطان را کاهش می دهد

مطالعات نشان می دهد ;مصرف قهوه احتمال ابتلا به سرطان را کاهش می دهد. مصرف چهار فنجان قهوه در روز احتمال مرگرا 50 درصد کاهش می دهد. همچنین احتمال ابتلا به سرطان پوست را نیز از بین می برد.

 • چربی سوز است

قهوه به عنوان یک دیورتیک عمل کرده و به چربی سوزی کمک می کند که نتیجه آن کمک به کاهش وزن است. این نوشیدنی عملکردرا با کاهش دادن خستگی بهبود می بخشد.

 • به سلامتی دندان ها کمک می کند

مصرف قهوه احتمال پوشیدگی دندان راکاهش می دهد زیرا خواص آنتی باکتریایی دارد.

 •  از سردردجلوگیری می کند

کافئین اندازه عروق خونی را کاهش داده و از شدت سردرد کم می کند.

عوارض کاپوچینو

اگر مصرفه به اندازه و صحیح داشته باشید عوارض خاصی نخواهدداشت. البته در بسیاری افراد مشکلاتی نظیر کم خوابی و سردرد مشاهده شده است. این نوشیدنی برای بانوان باردار به دلیل وجود کافئین توصیه نمی‌شود.

ارزش غذایی کاپوچینو

23 گرم کاپوچینو حاوی تقریبا 100کالری، 18 گرم کربوهیدرات، 3 گرم چربی، 13 گرم شکر، 0.36 میلی گرم آهن، 95 میلیگرم سدیم، 1.5 گرم اسیدهای اشباع شده و 1 گرم اسیدهای چرب ترانس است.

#تاریخچه کاپوچینو# کاپوچینو# نوشیدنی ها دارای رنگ قهوه ای# اسپرسو# خواص کاپوچینو# عوارض کاپوچینو
1402/3/3

صاحب نظر باشید !

با نظراتتان به بهبود عملکرد شرکت پرتو تجارت رادین کمک میکنید